top of page

El Terminali Nedir? Nerelerde Kullanılır?

El terminalleri, el bilgisayarlarının genel adıdır. Aslen elle girilen verileri ya da barkod okuyucusu tarafından girilen verileri depolamak, yorumlamak, işlemek üzerine tasarlanmış cihazlardır. Çıktığından bu yana Windows işletim sistemine sahip olan El Terminalleri son dönemde Android İşletim sistemiyle beraber görünümleri aynı telefona benzemektedir. Depoladıkları veriyi genelde başka sistemlere aktarırlar. Endüstriyel olmaları ve barkod okuyucu özelliğinin üzerinde olması normal android cihazlardan el terminallerini farklılaştırır. El terminalleri, karekod veya barkod okuyabilen otomatik biçimde oldukları gibi, manuel olarak işlem yapılan cihazlar şeklinde de olabilirler. Gelişen teknolojiler ile dokunmatik ekrana sahip el terminalleri de üretilmeye başlanmıştır.


El Terminalleri Nerelerde Kullanılır?


El terminalleri neredeyse hayatın birçok alanında kullanılır ancak yoğunlukla sahada aktif çalışan plasiyer, satış temsilcisi, teknik servisler, elektrik dağıtım şirketleri ya da büyük ölçüde depolarda daha ağır ve endüstriyel alanlarda el terminalini görebiliriz. Özellikle depoların ürün giriş ve çıkışlarının tam takibi, mevcut mobil uygulama ya da yazılım ile entegre çalışan el terminalleri mavi yakalıların ellerinden düşürmedikleri, işlerinin ana parçası haline gelmiş aktif cihazlardır. Türkiye‘ nin en büyük şirketlerini düşünün, en büyük otomotiv fabrikaları, en büyük e-ticaret siteleri, en büyük beyaz eşya fabrikaları sizce depolarını ve üretim süreçlerini baştan sona nasıl takip ediyor? Üretim Takip & Depo Yazılımları ve bu yazılımların çalıştığı el terminalleri ile takip ediyorlar. Aynı şekilde dev içecek firmaları, hızlı tüketim mallarının dağıtımını yapan dağıtıcılar anlık soğuk ve sıcak siparişlerini sahadan anlık el terminalleri ile girip merkeze bilgiyi anlık saniyesinde geçiyorlar. Tüm bu süreçler aynı anda çalıştığı zaman veri akışı ve üretim – satış süreçleri ihtiyaç, talep ve operasyon için anlamları bilgileri, optimal raporları anlık oluşturuyor.
El Terminali Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


El Terminallerinin yüzlerce marka / modeli vardır. Bir markanın bir modelinin bile 9-10 konfigürasyonu olduğunu biliyoruz. Burada ilk defa el terminali alacak firmaların ya da el terminallerini değiştirmek isteyen firmaların kafaları oldukça karışmaktadır. Çünkü teknolojiyle beraber el terminalleri de değişmektedir. Eskiden ağır, hantal, kaba el terminalleri makbulken şimdilerde hafif, büyük olsa bile şık görünümlü cihazlar ön plandadır. Artık estetik hayatımızın her alanında. Çünkü bu cihazla mesai yapan çalışanın konforu, hızı ve iş verimliliğinin çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden el terminali alırken şu noktalara değinmek oldukça önemli.


1. Ne iş yapıyorsunuz ve el terminalini nerede kullanacaksınız?


Depoda mı? Sahada mı? Çalıştığınız iş alanı seçeceğiniz el terminali için oldukça önemli. Burada bir saha personeline depo cihazı vermek, sahadaki satıcınızın performansını yarı yarıya düşürebilir. Ya da depo personeline ekranı küçük, saha cihazı vermeniz hem performans hem de düşmelere karşı dayanıklılığı oldukça azaltacaktır. Lütfen önce cihazları alacağınız yere işinizi ve operasyonunuzu ayrıntılı bir şekilde anlatın.


2. En önemli ikinci konuysa işletim sistemi seçiminiz


. Özellikle el terminallerinin ilk çıktığı yıllara baktığımızda Windows Mobile ve Windows CE işletim sistemi ağırlık el terminalleri görebiliriz. Peki sizin kullandığınız yazılım ya da mobil uygulamanız hangi işletim sisteminde çalışıyor? Eğer her iki işletim sistemi için de uygunsa bir sorun yok. Ancak günümüzde android tabanlı işletim sistemleri için yazılan mobil uygulamalar zaman zaman Windows işletim sisteminde çalışmıyor ya da desteklemiyor. Bu gibi durumlarda zor duruma düşebilirsiniz. Baştan konuşup işletim sistemini belirtmek hem alıcı hem de satıcı için oldukça önemli.


3. Alacağınız el terminalinin sık kullandığınız bir özelliği ‘’ barkod okuma ’’ özelliğidir.


Peki sizin alacağınız el terminalinin standart barkodu okuması yeterli mi yoksa zaman zaman da karekod dediğimiz 2D barkodları okuma durumu olacak mı? Eğer cevabınız ben sadece standart barkod okutacağım ise alacağınız fiyatta büyük oranda daha düşük olacaktır. Ancak hem 2D hem de 1D barkod okutmak istiyorum, işimi garantiye alayım şu an standart barkod okutsam bile ileride lazım olur derseniz bunu cihazı alacağınız firmaya belirtmeniz oldukça önemli. Çünkü sadece 1D yani standart yatay barkodu okuyan el terminalleri ne yaparsanız yapın sonrasında 2D yani karekod barkodları okumaz. Ancak tüm 2D özelliğe sahip el terminalleri 1D yani standart barkodları okur. Bu yüzden hazır almışken gelin 2D barkod okuma özelliğine sahip olan el terminalini satın alın, kafanız rahat etsin. Aynı şekilde depolarda bazı operasyonlar için standart mesafeli okuma yetersiz kalabilir, uzak okuyuculu el terminalleri işinizi görecektir.


4. El Terminalinin şekli nasıl olmalıdır?


Aslında bunun cevabı yine sizde. Eğer sahada bir satış ekibiniz varsa ve günlük ziyaret yapıyorlarsa onlar için en ideali telefona benzeyen android dayanıklı el terminalleri olacaktır. Böylece ceplerinde telefon özelliği olan bu cihazları rahatlıkla kullanıp, barkod okuyucu özelliği sayesinde hızlıca okuma işlemlerini yapabilirler. Siparişlerini el terminalleri ile rahatlıkla alabilirler. Eğer onlara kaba ve ağır cihazlar verirseniz bol bol düşürüp, bu cihazları kaba olmalarından ötürü saklama gereği duyabilirler. Hevesle kullanacakları, havalı, aynı zamanda telefon olan bu sağlam cihazlar stoklarımızda mevcut. Eğer depo için bir cihaz düşünüyorsanız bu seferde ‘’depoda ne yaptığınızın’’ büyük önemi vardır. Eğer bir kırtasiye malzemesi tutuyor ve ağır şartlarda çalışmıyorsanız yine dokunmatik wifi özelilğine sahip bir cihaz işinizi görebilir. Ama daha önce kabzalı bir cihaz kullanmış ve nişan almanız gerekiyorsa bu seferde Android ya da Windows işletim sistemine sahip daha dayanıklı bir cihaz size önerebiliriz. Kişi alışkanlıklarını ve tecrübelerini de önemsiyor ve bu cihazı daha önce kullanan varsa onlardan dönüt almayı unutmuyoruz. Çünkü ekran büyüklüğü ve kabzalı/kabzasız oluşu onların işini ne kadar etkiliyor bunları en iyi depo çalışanlarımız biliyor.


5. Cihazların teslim süresi sizler için önemli mi?


Birçok el terminalinin anlık Türkiye stokları yoktur. Siparişle 6-8 haftada gelir. Eğer size hemen bir cihaz gerekiyorsa bunu lütfen bizle paylaşın. Çünkü işletim sistemi ve kullanım alanı kadar teslimat süresi de bir o kadar önemli. Size hemen bir cihaz seti gerekiyorsa ona göre stok olan bir marka/modeli sizle paylaşıp denemenizi tavsiye ederiz. Demo sonrası uygun görürseniz tekliflendirip size teslimatını gerçekleştiririz.


6. Ne kadar bütçeniz var?


Bu soru zaman zaman satıcı taktiği gibi gözükse de aslında müşterilerimizle bizim ortak noktamız. Özellikle döviz kurlarının yükselmesiyle beraber sıfır el terminaline muadil olarak ‘’yenilenmiş el terminali ‘’ seçeneği de gündeme gelmiştir. Yenilenmiş el terminali ikinci el cihaz değildir. İkinci el olarak depomuza gelen ve bakım / servise gönderilen sonrasında yine 2 yıl garanti imkanıyla müşterilerimize satışını yaptığımız cihazlarımızdır. Sıfır bir el terminalinin ortalama maliyeti aksesuarlarıyla beraber 1.000 USD civarında olup bu fiyata belki de 2-3 yenilenmiş aynı cihazdan satın alınabilir. Bu yüzden bu işte uzman bir kişiyle cihaz alımına karar vermenin önemli olduğunu düşünüyoruz.


7. Cihazı nereden alacaksınız?


El Terminali ve barkod yazıcı alımında cihazları nereden aldığınız oldukça önemlidir. Çünkü bu cihazlar sık kullanıldığı için arızalanma riski olan ve güncelleme isteyen cihazlardır. El Terminali aldığınız yer aynı zamanda bu cihazların servis merkezi mi değil mi diye sormayı unutmayın. Peki cihaz kurulumu esnasında uzaktan desteğe ihtiyacınız olduğunda, cihazı resetlemek istediğinizde teknik bir ekibe ulaşabiliyor musunuz? Eğer cevabınız hayırsa cihazı başka yerden alın. Çünkü bu cihazlar teknik ve desteğe ihtiyacı olabilen, güncelleme isteyen, üretime ve satışa devam etmeniz için anlık desteğe ihtiyaç duyabileceğiniz cihazlardır. Cihaz aldığınız firmanın referanslarına bakmayı hatta aramayı unutmayın. 6 ay sonra kapanacak bir firmadan el terminali almak işinizi oldukça zorlaştıracaktır. Özetle el terminali alırken bu 7 maddeye dikkat etmenizi öneriyoruz. Adetli alınan bu cihazlar yüksek maliyetle uzun vadede işletmenizi ve iş süreçlerinizi daha iyi duruma getirmek için varlar. Yapılan yanlış bir hamle yüzünden uzun yıllar kullanılan bu cihazlar size yük haline gelebilir. Gelin bütçenize en uygun el terminalini belirlerken bu kritik maddeleri göz önünde bulundurun ve sağlıklı bir el terminali alımı gerçekleştirin.


5 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

ความคิดเห็น


bottom of page